Myśląc nad tym jakie głośniki kupić do komputera warto przede wszystkim zacząć od kwestii podstawowej. Mowa o przeznaczeniu naszego zestawu głośnikowego bowiem samo hasło głośniki do komputera jeszcze samo w sobie nie determinuje w jednoznaczny sposób ich przeznaczenia. Możemy bowiem je użytkować zarówno przy okazji oglądania filmów, grania w gry czy też po prostu słuchania muzyki. Zwolennicy poszczególnych zastosowań mogą mieć zupełnie odmienne oczekiwania choćby co do specyfiki brzmienia głośników.

Gdy już wiemy jakie mniej więcej mamy oczekiwania wobec głośników to pojawia się kwestia tego jaki zestaw kupić. Najprostsze zestawy to oczywiście klasyczne 2.0, które przez wielu uznawane są za najbardziej uniwersalne. Jednak w niektórych przypadkach odczuwalny może się okazać brak głośnika niskotonowego a co za tym idzie brak konkretnego basu. Problematyczne może być to zwłaszcza przy niektórych gatunkach muzycznych. Dlatego właśnie tak ważne jest to co wspomniałem już na wstępie a więc określenia zastosowania dla naszych głośników. Może się okazać, że preferujemy słuchać muzyki na komputerze i lubimy akurat te gatunki muzyczne w których szczególną rolę odgrywa bas.

Wtedy też rozsądnym wyborem może się okazać zakup głośników w zestawie 2.1. Od klasycznego duetu głośników różni się on przede wszystkim tym, że do dyspozycji mamy jeszcze trzeci głośnik (niskotonowy), który odpowiada za mocny i wyrazisty bas. Dlatego właśnie będzie miał już też zastosowanie u miłośników filmów oglądanych na komputerze choć pamiętać należy o tym, że nadal takie rozwiązanie ma pewne ograniczenia choć do niewątpliwych zalet należy fakt, że nie trzeba jakoś szczególnie kłopotać się z rozstawianiem takich głośników.

Co innego w przypadku zestawów 5.1 a więc rozwiązania dla osób, które nie chcą iść na żadne kompromisy. Tutaj kluczową kwestią jest właściwe rozstawienie wszystkich głośników gdyż dopiero wtedy będziemy w stanie wydobyć pełny potencjał takiego zestawu.

Jakie głośniki do komputera kupić?

Bez wątpienia kluczową kwestią jest to do czego je będziemy wykorzystywać. W przypadku słuchania muzyki w wielu wypadkach z powodzeniem wystarczy zestaw 2.0, który powinien zaoferować wystarczającą jakość dźwięku. Wielbiciele bardziej wymagających gatunków muzycznych oraz gracze powinni zdecydować się na zestaw 2.1 gdzie wspominany już głośnik basowy okaże się bezcennym wsparciem. Z kolei najbardziej rozbudowane zestawy a więc 5.1 to już zdecydowanie domena wielbicieli kina domowego choć i gracze mogą zrobić użytek z takiej ilości głośników.