Kupując nowoczesny telewizor z pewnością marzymy o tym aby doznania płynące z oglądania naszych ulubionych filmów czy seriali były jak najlepsze. 4K czy HDR to dla niektórych tajemnicze skróty za którymi jednak kryje się doskonała jakość obrazu za sprawą której śledząc wydarzenia na ekranie delektujemy się każdym detalem ukazującym się naszym oczom. Cały czas jednak mówimy o obrazie a co z dźwiękiem? O tym aspekcie zapomina wiele osób kupujących nowy telewizor.

To spory błąd bowiem aby doznania z czerpane ze śledzenia wydarzeń na ekranie były pełne konieczne jest zapewnienia odpowiedniego nagłośnienia, dzięki któremu wręcz zanurzymy się w filmowy świat, który będzie się zdawał nas otaczać. Niestety pomimo rozwoju technologii głośniki standardowo wbudowane we współczesne telewizory nadal nie prezentują takiego poziomu jakiego można byłoby oczekiwać aby zapewnić sobie iście kinowe przeżycia. Pewnym rozwiązaniem mogłoby być zainwestowanie w porządny zestaw kino domowe w ramach którego zestaw starannie rozmieszczonych w pomieszczeniu głośników dbałby o to aby krystaliczny dźwięk otaczał nas praktycznie z każdej strony.

Jednak kino domowe z różnych względów nie jest rozwiązaniem dla każdego. U niektórych przeszkodą będzie samo pomieszczenie nie pozwalające zbytnio na rozstawienie odpowiednio pełnego zestawu kina domowego. Inni z kolei nie wyobrażają sobie siebie w roli rozstawiających te wszystkie głośniki i analizujących gdzie który powinien się znajdować, mówiąc wprost przeraża ich nieco fakt, że tyle wysiłku trzeba włożyć w to aby odpowiednio wszystko ustawić. Powodów znalazłoby się z pewnością jeszcze przynajmniej kilka jednak dla nich wszystkich jest pewne rozwiązanie. Mowa o urządzeniu zwanym soundbarem, które wystarczy ustawić przy telewizorze (najczęściej stawia się bezpośrednio przed nim), podłączyć do niego i to tyle. Jego zadaniem jest nadawanie głębi warstwie dźwiękowej oglądanych przez nas na telewizorze materiałów i imitowanie dźwięku przestrzennego.

Jednak poszczególne modele tych urządzeń różnią się od siebie zarówno możliwościami jak i tak oczywistą kwestią jak cena, która często determinuje nasze decyzje zakupowe. Czy zatem warto dopłacać do droższych modeli? Czy faktycznie oferują one o tyle większe możliwości, że dodatkowy wydatek jest uzasadniony? Na co więc zwracać uwagę myśląc nad tym jaki soundbar kupić?

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na kluczowe cechy takich urządzeń sprawdzając:

  • Jaka jest moc konkretnego modelu soundbara?
  • Jakie rodzaje gniazd oferuje soundbar? Czy bez trudu będziemy go mogli podłączyć do naszych urządzeń?
  • Czy soundbar oferuje dodatkowe funkcjonalności mogące nam się przydać?
  • Czy soundbar zapewnia wbudowany czy też osobny subwoofer?
  • Jakie dodatkowe technologie ulepszania dźwięku oferuje soundbar?
  • Czy odpowiada nam design soundbara?

Poruszona chwilę wcześniej kwestia designu może się wydawać kontrowersyjna jednak nie da się ukryć, że najczęściej soundbar ustawiany jest w reprezentatywnym miejscu a co za tym idzie oczekiwania, że będzie się odpowiednio prezentował są jak najbardziej uzasadnione. Warto więc dobrze przyjrzeć się nie tylko temu co skrywa w środku i jakie brzmienie jest w stanie z siebie wydobyć ale również formie w jakiej zostało to zamknięte.