Temat smogu jest dość często poruszany w ostatnim czasie a wiele osób ma okazję doświadczać go osobiście zwłaszcza gdy mieszka się w miastach takich jak choćby Kraków. Jednocześnie jest to problem na tyle złożony, że zapewne jeszcze przez wiele kolejnych lat nie uda nam się wyeliminować w zadowalającym stopniu zanieczyszczenia powietrza. Dlatego też coraz mniej zadziwiającym widokiem są już osoby, poruszające po miastach w charakterystycznych maskach na twarzy. O ile jeszcze parę lat temu taki widok wzbudzał co najwyżej śmiech to obecnie już skłania raczej do refleksji.

Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że zanieczyszczenie na zewnątrz naszych mieszkań i domów to jedna kwestia. Jednak zanieczyszczone powietrze przedostaje się również do pomieszczeń w których na co dzień pracujemy czy mieszkamy i nawet nie wychodząc na zewnątrz nadal możemy być narażeni na wdychanie różnego rodzaju szkodliwych związków. Dlatego właśnie tak ważne jest aby zatroszczyć się również o właściwą ochronę w pomieszczeniach w których spędzamy dużo czasu. Tutaj z pomocą przychodzą oczyszczacze powietrza, którymi zainteresowania drastycznie wzrosło wraz ze wzrostem świadomości negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Obecnie dostępnych jest wiele modeli rózniących sie oferowanymi możliwościami.

Dlatego też przyglądając się już konkretnym urządzeniom i myślać nad tym jaki oczyszczacz powietrza kupić powinniśmy zwrócić uwagę na parę podstawowych aspektów.

  • Czy oczyszczasz powietrza posiada filtr HEPA?
  • Czy system filtracji powietrza jest wystarczająco wydajny?
  • W jakim zakresie mozna regulować przepływ powietrza?
  • Jak głośny jest oczyszczacz powietrza?
  • W jakie czujniki wyposażony jest oczyszczacz powietrza?
  • Jak wygląda kwestia dostępności filtrów do oczyszczacza powietrza?

Przede wszystkim więc musimy odpowiednio dobrać wydajność oczyszczacza powietrza do pomieszczenia, w którym będzie pracował. Kupienie najtańszego modelu o niskiej wydajności filtracji powietrza do ogromnego salonu nie będzie zbyt dobrym pomysłem. Warto też uważniej przyjrzeć jakie dokładnie filtry zastosowane zostały w oczyszczaczu, którym się zainteresowaliśmy. Musimy mieć też na uwadze, że nawet najlepsze filtry z czasem się zużywają i konieczna okazuje się ich wymiana. Dobrze byłoby zatem wcześniej zorientować się czy nie będzie problemu z ich dostępnością w przypadku naszego modelu oczyszczacza powietrza.