Bez względu na to czy mieszkamy w domu czy w mieszkaniu pragniemy aby zapewniały nam one komfortowe warunki do życia. Jednym z elementów wpływających na ten komfort jest bez wątpienia temperatura w pomieszczeniach w których przebywamy o ile latem robimy wszystko aby możliwie ją obniżyć do rozsądnego poziomu o tyle zimą chcielibyśmy aby poniżej pewnego poziomu ona nie spadała. Dlatego tak istotną rolę zwłaszcza w miesiącach zimowych odgrywają grzejniki, których podstawową funkcją jak już sama ich nazwa wskazuje jest ogrzewanie wnętrz w których przebywamy. Problemem w ich wypadku niestety jest fakt, że często patrzymy na nie głównie przez pryzmat stylistyki i tego czy pod tym względem pasują nam do aranżacji wnętrz. Zdarza się przy tym pomijać ich walory użytkowe co w późniejszym czasie często prowadzi do tego, że nie spełniają one właściwie swojej funkcji.

Dlatego właśnie zadając sobie szczerze pytanie jaki grzejnik kupić trzeba sobie jeszcze odpowiedzieć na kilka dodatkowych pytań:

  • Jaka jest moc grzejnika?
  • Z jakiego materiału wykonany jest grzejnik?
  • Jaka jest konstrukcja grzejnika?
  • Jaką pojemność wodną oferuje grzejnik?
  • Czy stylistyka grzejnika dobrze wpisuje się w nasze wnętrze?
  • Jaką bezwładność cieplną zapewnia grzejnik?

Zwłaszcza bezwładność cieplna jest czynnikiem o którym wiele osób zapomina lub wręcz nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest to istotna kwestia zwłaszcza gdy chcemy mieć instalację centralnego ogrzewania mogące dość dynamicznie reagować na zmiany temperatury w naszych wnętrzach. W tym wypadku dobór grzejnika będzie zależał tak naprawdę od specyfiki wykorzystywanego przez nas systemu ogrzewania bowiem duża bezwładność cieplna wbrew pozorom ma też pewne zalety co sprawia, że wybór już w obrębie tylko tego parametru wcale nie jest tak oczywisty jak mogłoby się pierwotnie wydawać.