Grillowanie nierozłącznie kojarzy się z sezonem letnim a więc słoneczną pogodą, wysokimi temperaturami i możliwością spędzania miło czasu ze znajomymi czy z rodziną w ogrodzie. Często samo grillowanie staje się wręcz jedynie dodatkiem i zarazem doskonałym pretekstem do spotkania towarzyskiego. Jednak to co większości osób kojarzy się tylko z przyjemnościami ma też swoje ciemne strony. Nie da się bowiem ukryć, że nadal najpopularniejszy jest grill węglowy w przypadku którego regularnie trzeba się zaopatrywać w brykiet i podpałkę. Często jego rozpalenie bywa dość problematyczne a po wszystkim czyszczenie nie należy do najprzyjemniejszych. Klasyczne grille węglowe trudno też pochwalić jeśli chodzi o wydajność bowiem zanim na dobre się rozpalą zazwyczaj przychodzi nam dość długo czekać na upieczenie się tak oczekiwanych przez szaszłyków czy innych smakołyków.

Warto zatem się zastanowić czy alternatywą nie będzie grill gazowy lu elektryczny jednak pamiętać musimy, że decydując się na nie tracimy coś z tego specyficznego klimatu jaki zapewnia tradycyjne grillowanie. Z pewnością pojawią się też głosy, że dym tradycyjnym grilli węglowych nadaje też potrawą charakterystyczny i niepowtarzalny smak jednak akurat to jest już kwestia indywidualna zależna od gustu. Oczywiście są metody aby choćby w przypadku korzystania z grilla gazowego nadawać potrawą taki dodatkowy, charakterystyczny aromat jednak każdy już sam musi zdecydować czy tego potrzebuje.

W kontekście doboru typu grilla bez wątpienia ważne jest aby uwzględnić miejsce w jakim będziemy go wykorzystywać bowiem np. w przypadku grilla gazowego fakt obecności otwartego ognia wymusza aby w pobliżu nie znajdowało się nic co może potencjalnie zapalić się przy okazji jego użytkowania. Z kolei grill elektryczny w naturalny sposób wymusza zapewnienia mu zasilania co o ile np. na tarasie czy balkonie może nie będzie jeszcze takie trudne ale już w przypadku ogrodu może okazać się kłopotliwe i uniemożliwić ustawienie go dokładnie w takim miejscu w jakim chcieliśmy.

Dlatego też myśląc o tym jaki grill kupić musimy już dokładnie wiedzieć jak będziemy go wykorzystywać i jakie mamy wobec niego oczekiwania. Dla wielu osób kluczowym aspektem może być jednak tak naprawdę wygoda użytkowania a więc coś co w przypadku gdy mówimy o grillach węglowych okazuje się dość problematyczna kwestią.