Wiele osób marzy o tym aby kupić swoje właśne mieszkanie. Jesteśmy jednym z tych krajów gdzie chęć posiadania swoich czterech kątów na własnośc zdecydowania przeważa nad wynajmem, który nadal kojarzy się przede wszystkim z brakiem poczucia stabilności. Jednak myślać już o tym jak kupić mieszkanie często zbyt optymistycznie spoglądamy na wiele kwestii. Nie dostrzegamy w tym wszystkim, że jest to wielo etapowy proces i jednocześnie zobowiązanie na wiele lat. Oczywistym jest bowiem, że najczęściej oznacza to zaciągnięcie kredytu hipotecznego, którego standardowy okres spłaty oscyluje w okolicach 25 – 30 lat.

Wybór idealnego mieszkania

Chcąc kupić mieszkanie musimy sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie jakie ono powinno być. Samo to stanowi już naprawdę temat rzekę bowiem jest tak wiele czynników determinujących nasze potencjalne wybory. Już sama podstawowa kwestia a więc to czy będziemy kupować mieszkanie od dewelopera czy też na rynku wtórnym jest dla niektórych dosć sporym dylematem. Do tego dochodzą jeszcze kwestie takie jak lokalziacja, metraż, ilość pokoi czy też ich rozkład.

Budżet

Skoro już mamym upatrzone mieszkanie to niestety przychodzi pora na konfrontację z rzeczywistością a więc analizę czy nas na to wszystko stać. Niestety zasobność naszego portfela może dość szybko sprowadzić nas na ziemię w kwestii naszej wizji wymarzoengo mieszkania. Nie możemy też w tym wszystkim zapominać, że poza ratą kredytu czekają nas jeszcze ine typowe wydatki takie jak czynsz, media a także wiele innych zobowiązań finansowych.

Składanie wniosku kredytowego

Skoro już wiemy jakie mieszkanie nas interesuje i jesteśmy przekonani, że poradzimy sobie ze spłatą rat kredytu hipotecznego to nie pozostaje nic innego jak udać się do banku w celu uzyskania takowego kredytu. Tutaj oczywiście czeka nas sporo formalności, których dokładny zakres zależy już w głównej mierze od konkretnego banku. Jednak np. przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym musimy być gotowi na to, że konieczne będzie dostarczenie choćby prospektu informacyjnego.

Umowa kredytowa

Jeśli bank już pozytywnie zweryfikuje nasz wniosek kredytowy nie pozostaje nam nic innego jak podpisanie stosownej umowy.

Formalności konieczne aby kupić mieszkanie

Kredyt to nie wszystko co trzeba załatwić bowiem czeka nas jeszcze sporo formalności zanim będziemy mogli się już skupić w pełni na wprowadzaniu się do swojego nowego mieszkania. Najważniejsza z nich to podpisanie umowy zakupu gdyż dopiero to otwiera drogę do wydania nam kluczy a więc faktycznego początku użytkownia naszego kupionego mieszkania.

Oczywiście nie możemy zapomniać również między innymi o:

  • wpisie do księgi wieczystej
  • opłaceniu podatku (podatek od czynności cywilnoprawnych)

Przeprowadzka do kupionego mieszkania

Gdy już dopełniliśmy wszystkich formalności przychodzi pora aby przeprowadzić się do swojego nowego lokum. Dla jednych będzie to ta wymarzona chwila, która od miesięcy czy nawet lat widzieli już oczyma wyobraźni. Jednak dla innych będzie to mimo wszystko spore wyzwanie logistycznie aby sprawnie przetransportować wszystkie rzeczy ze starego mieszkania do nowego. Mimo wszystko do pozytywnego myślenia nakręcać będzie z pewnością wizja, że jest to już ostatnia prosta na drodze do wymarzonego lokum w którym już wkrótce będzie mozna wygodnie rozsiąść na kanapie delektując się fliżanką herbaty czy kawy.

Oczywiście należy pamiętać, że omówiony tutaj w punktach proces będący odpowiedzią na to jak kupić mieszkanie dotyczy sytuacji w której nie jesteśmy w stanie w całości sfinansować zakupu nieruchomości z własnych oszczędności. W przypadku posiadania wystarczających oszczędności dopada bowiem kwestia zaciągania kredytu hipotecznego.