Wszelkie kryptowaluty a wśród nich zwłaszcza bitcoin to naprawdę jeden z najgorętszych tematów ostatnich tygodni. Z każdym tygodniem słyszymy kolejne informacje o wzroscie kursu akcji bitcoina a wiele osób oczami wyobraźni widzi te zyski, na które mogłoby liczyć gdyby kilka lat temu lub choćby nawet kilkanaście miesięcy temu zainteresowało się tematem kryptowalut. Wielu uważa, że tak naprawdę mamy w tym wypadku do czynienia z prawdziwą bańką spekulacyjną a inwestycja w kryptowaluty obarczona jest obecnie gigantycznym pworst ryzykiem. Nie da się jednak ukryć, że zyski sięgające setek czy wręcz tysięcy procent działają nieprawdopodobnie na wyobraźnię a co za tym idzie dla wielu kwestia ryzyka schodzi na dalszy plan albowiem wydaje się być ono i tak rozsądne w stosunku do potencjalnych korzyści jakie może przynieść posiadanie w swoim portfeleu nie tylko bitcoina ale także innych kryptowalut.

Pora zatem na zadanie sobie kluczowego pytania a więc jak kupić bitcoin?

Była już chwilę wcześniej mowa o portfelu i w tym wypadku jest to jedno ze słów kluczowych, które trzeba mieć na uwadze. Podstawowa kwestia bowiem to przechowywanie naszej wirtualnej waluty, która nie jest gromadzona na tradycyjnych kontach jakie znamy z obrotu tradycyjnymi pieniędzmi. W tym wypadku potrzebny nam będzie specjalny „portfel” w którym będziemy mogli gromadzić nasze kryptowaluty.

W tym wypadku samo słowo portfel może nie być tak naprawdę do końca precyzyjne albowiem pod tym hasłem w odniesieniu do bitcoina i innych kryptowalut kryją się tak naprawdę trzy typy rozwiązań:

  • portfele sprzętowe – specjalny mini-komputerek pełniący rolę portfela dla naszych oszczędności
  • portfele online – dostęp przez przeglądarkę
  • portfele mobilne – w formie aplikacji na telefon

Najbardziej świadomi użytkownicy często decydują na pierwsze z wymienionych rozwiązań jako gwarantujące ich zdaniem największy poziom bezpieczeństwa albowiem nasza wirtualna waluta przechowywana jest wtedy u nas (lokalnie). Co za tym idzie ich zdaniem odpada zupełnie ryzyko związane z ewentualną awarią czy wręcz nagłym zniknięciem portfela online. Każdy musi samodzielnie zdecydować jakie rozwiązanie będzie dla niego najbardziej odpowiednie.

Dopiero mając już własny portfel na kryptowaluty można przejsć do właściwego tematu a więc odpowiedzi na pytanie jak kupić bitcoin?

Zasadniczo mamy trzy sposoby na pozyskanie naszej wirtualnej kryptowaluty:

  • giełda bitcoinów – platforma handlu bitcoinami pomiędzy użytkownikami
  • kantor bitcoinów – kursy są mnie atrakcyjne niż na giełdzie bitcoinów aczkolwiek cały proces zakupowy jest maksymalnie uproszczony
  • kupno bezpośrednie – możemy oczywiście też indywidualnie porozumieć się z kimś kto chce sprzedać swoje bitcoiny

Każdy z nich ma swoje wady i zalety i szczególnie w przypadku początkujących użytkowników najrozsądniejszym rozwiązaniem na początek przygody z bitcoinem może być skorzystanie z kantoru. Wprawdzie tak jak wspomniano raczej nie będzie to zakup po najbardziej atrakcyjnym możliwym kursie jednak będzie on najłatwiejszy.